Kilpailun aikataulu 2022

Arvonta

TO
13.10.

Alkuerät

PE
14.10.

KE
19.10.

Välierät

TO
20.10.

LA
22.10.

Kamarimusiikkifinaali

SU
23.10.

MA
24.10.

TI
25.10.

Orkesterifinaali

KE
26.10.

 

Alkuerät

Alkuerissä kilpailijat esittävät kestoltaan noin 45 minuutin mittaisen sääntöjen määräämän ohjelman. Ohjelmassa mm. J. S. Bachin preludi ja fuuga, wieniläisklassinen teos, kolme etydiä ja vuoden 1965 jälkeen sävelletty teos.

Alkueriin osallistuu yhteensä noin 40 kilpailijaa. Esiintymisjärjestys arvotaan torstaina 17.8.2017 klo 12.00, ja se julkaistaan kilpailun kotisivuilla. Kilpailijoiden poisjäänneistä ja tuomariston aikatauluista johtuvat muutokset kilpailun aikatauluihin ovat mahdollisia.

Kilpailu järjestetään Musiikkitalossa Helsingissä.

Elektronisten laitteiden käyttö salissa on kielletty. Laitteiden valo häiritsee kilpailijoiden keskittymistä ja tuomariston työskentelyä. Käsiohjelma myynnissä Fugassa ja ennen konserttia ovelta. Hinta 10 euroa.


Perjantai 18.8. Camerata-sali

Alkuerä 1
klo 10.00–12.45 (väliaika noin klo 11.30–12.00)
10.00 Peltokoski, Tarmo (Suomi)
10.45 Rajeshkumar, Kausikan (Iso-Britannia)
12.00 Sarasvathi, Victoria Audrey (Indonesia)

Alkuerä 2
klo 17.00–20.30 (väliaika noin klo 18.30–19.00)
17.00 Stasevskij, Justas (Suomi)
17.45 Strogiy, Ruslan (Venäjä)
19.00 Suh, Hans H. (Etelä-Korea)
19.45 Söderström, Fanny (Suomi)


Lauantai 19.8. Camerata-sali

Alkuerä 3
klo 10.00–13.30 (väliaika noin klo 11.30–12.00)
10.00 Taratushkin, Mark (Venäjä)
10.45 Vorotnaya, Anastasia (Venäjä)
12.00 Wong, Evan (Yhdysvallat)
12.45 Yulin, Maria (Israel)

Alkuerä 4
klo 17.00–20.30 (väliaika noin 18.30–19.00)
17.00 Zaitsev, Aleksei (Suomi)
17.45 Zhang, Fifi (Yhdysvallat)
19.00 Alasaarela, Hannu (Suomi)
19.45 An, Tianxu (Kiina)


Sunnuntai 20.8. Camerata-sali

Alkuerä 5
klo 10.00–13.30 (väliaika noin klo 11.30–12.00)
10.00 Bouterey-Ishido, Jun (Uusi-Seelanti)
10.45 Carr, Joachim (Norja)
12.00 David, Isabelle (Kanada)
12.45 Grinshtein, Natanel (Israel)

Alkuerä 6
klo 17.00–20.30 (väliaika noin klo 18.30–19.00)
17.00 Hanßen, Knut (Saksa)
17.45 Hartono, Anthony (Indonesia)
19.00 In, So Hyang (Etelä-Korea)
19.45 Jalkanen, Väinö (Suomi)


Maanantai 21.8. Camerata-sali

Alkuerä 7
klo 10.00–13.30 (väliaika noin klo 11.30–12.00)
10.00 Kim, Jiyoung (Etelä-Korea)
10.45 Kim, Jun Ho (Etelä-Korea)
12.00 Kim, Yedam (Etelä-Korea)
12.45 Klein, Kathrin Isabelle (Saksa)

Alkuerä 8
klo 17.00–20.30 (väliaika noin klo 18.30–19.00)
17.00 Klimo, Peter (Yhdysvallat)
17.45 Lapaz Lombardo Enrique (Espanja)
19.00 Lasaracina, Viviana Pia (Italia)
19.45 Li, Zhenni (Kiina)


Tiistai 22.8. Camerata-sali

Alkuerä 9
klo 10.00–12.45 (väliaika noin klo 11.30–12.00)
10.00 Lopatynskyi, Roman (Ukraina)
10.45 Melemed, Mackenzie (Yhdysvallat)
12.00 Orth, Kyle (Yhdysvallat)

Alkuerä 10
klo 17.00–19.45 (väliaika noin klo 18.30–19.00)
17.00 Pan, Anke (Saksa)
17.45 Park, Hyo-Eun (Etelä-Korea)
19.00 Parkhomenko, Daria (Venäjä)


LIPUT

Lippujen hinnat toimituskuluineen:
Alkuerät: 17,50 / 11 euroa.
Alkuerät, kokopäivälippu: 28 / 17,50 euroa
Alempi hintakategoria: opiskelijat, varusmiehet, työttömät, lapset 4–17 v.
Osta lippu: Ticketmaster

Musiikkitalon lipunmyynti ei peri myymistään Musiikkitalon tapahtumien lipuista palvelupalkkiota.

Välierät

Välierissä kilpailijat esittävät valinnaisena jonkin seuraavista: kilpailun tilausteoksen (Arabesques et Adages) Kaija Saariaholta, improvisaation annetusta teemasta (teemat laatinut Jukka Nykänen) tai oman sävellyksen. Ohjelmaan kuuluu myös Sibeliusta ja vapaavalintaisia teoksia.

Välieriin osallistuu 14 kilpailijaa. Kilpailijoiden poisjäänneistä ja tuomariston aikatauluista johtuvat muutokset kilpailun aikatauluihin ovat mahdollisia. Muutoksista ilmoitetaan kilpailun kotisivuilla.

Kilpailu järjestetään Musiikkitalossa Helsingissä. 

Elektronisten laitteiden käyttö salissa on kielletty. Laitteiden valo häiritsee kilpailijoiden keskittymistä ja tuomariston työskentelyä. Käsiohjelma myynnissä Fugassa ja ennen konserttia ovelta. Hinta 10 euroa.

Kilpailun välierät ovat nähtävissä striiminä Musiikkitalon alalämpiössä (1. krs). Alalämpiöön yleisöllä on vapaa pääsy.


Torstai 24.8. Camerata-sali

Välierä 1
klo 10.00–13.30 (väliaika noin klo 12.00–12.30)
10.00 Suh, Hans H., Etelä-Korea
11.00 Wong, Evan, Yhdysvallat
12.30 Alasaarela, Hannu, Suomi

Välierä 2
klo 17.00–21.30 (väliaika noin klo 19.00–19.30)
17.00 An, Tianxu, Kiina
18.00 Bouterey-Ishido, Jun, Uusi-Seelanti
19.30 In, So Hyang, Etelä-Korea
20.30 Jalkanen, Väinö, Suomi


Perjantai 25.8. Camerata-sali

Välierä 3
klo 10.00–13.30 (väliaika noin klo 12.00-12.30)
10.00 Kim, Jiyoung, Etelä-Korea
11.00 Kim, Yedam, Etelä-Korea
12.30 Lapaz Lombardo, Enrique, Espanja

Välierä 4
klo 17.00-21.30 (väliaika noin klo 19.00-19.30)
17.00 Lopatynskyi, Roman, Ukraina
18.00 Melemed, Mackenzie, Yhdysvallat
19.30 Park, Hyo-Eun, Etelä-Korea
20.30 Parkhomenko, Daria, Venäjä


LIPUT

Lippujen hinnat toimituskuluineen:
Välierät: 17,50 / 11 euroa
Välierät, kokopäivälippu: 28 / 17,50 euroa
Alempi hintakategoria: opiskelijat, varusmiehet, työttömät, lapset 4–17 v.
Osta lippu: Ticketmaster

Musiikkitalon lipunmyynti ei peri myymistään Musiikkitalon tapahtumien lipuista palvelupalkkiota.

HUOM. Sibelius-Akatemian eläkeläiskortit eivät voimassa.

Kamarimusiikkifinaali

Kamarimusiikkifinaalissa kilpailun finalistit esittävät kvartetin kanssa valinnaisen pianokvinteton. Kilpailussa pianistien kanssa esiintyvät Tempera-kvartetti ja Uusi Helsinki -kvartetti.

Muutokset kilpailun aikatauluihin ovat mahdollisia. Muutoksista ilmoitetaan kilpailun kotisivuilla.

Kilpailu järjestetään Musiikkitalossa Helsingissä. 

Elektronisten laitteiden käyttö salissa on kielletty. Laitteiden valo häiritsee kilpailijoiden keskittymistä ja tuomariston työskentelyä. Käsiohjelma myynnissä Fugassa ja ennen konserttia ovelta. Hinta 10 euroa.


Sunnuntai 27.8. Konserttisali

Kamarimusiikkifinaali 1
klo 16.00–17.30 (ei väliaikaa)
Alasaarela, Hannu (Suomi) & Uusi Helsinki: SCHUMANN: Pianokvintetto op. 44
Bouterey-Ishido, Jun (Uusi-Seelanti) & Tempera: SCHUMANN: Pianokvintetto op. 44
In, So Hyang (Etelä-Korea) & Uusi Helsinki: DVOŘÁK: Pianokvintetto op. 81

Kamarimusiikkifinaali 2
klo 19.00–20.30 (ei väliaikaa)
Kim, Jiyoung (Etelä-Korea) & Tempera: SCHUMANN: Pianokvintetto op. 44
Melemed, Mackenzie (Yhdysvallat) & Uusi Helsinki: DVOŘÁK: Pianokvintetto nro 2 op. 81
Park, Hyo-Eun (Etelä-Korea) & Tempera: ŠOSTAKOVITŠ: Pianokvintetto op. 57


LIPUT

Lippujen hinnat toimituskuluineen:
Kamarimusiikkifinaali: 17,50 / 11 / 9 euroa
Molemmat kamarimusiikkifinaalit: 28 / 17,50 / 11 euroa
Alin hintakategoria: opiskelijat, varusmiehet, työttömät, lapset 4–17 v.
Osta lippu: Ticketmaster

Musiikkitalon lipunmyynti ei peri myymistään Musiikkitalon tapahtumien lipuista palvelupalkkiota.

HUOM. Sibelius-Akatemian eläkeläiskortit eivät voimassa.